Gemlik Yağlı Sele Zeytini

Gemlik Yağlı Sele Zeytini Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi olarak işaretlenmiş ve tescillenmiştir. İlk defa bir zeytin çeşidinin tescil belgesine sahip olması ile Gemlik zeytini üretimi konusu çok daha fazla önemli hale gelmiştir. Gemlik zeytini diğer zeytinlerden bir adım daha önce geçmesi sebebiyle normal zeytin üreticilerinin dahi dikkatini çekmiş ve Gemlik zeytini yetiştirmeye çalışmışlardır.

Sele yağlı zeytin üretimi sadece belli bölgelerde yetişebildiği için diğer üreticilerin hayalleri erimiş olsa da hemen hemen Gemlik zeytinine yakın bir tat yakalanabilmiştir. Patentli bir şekilde üretimi gerçekleşen zeytin aslen Gemlik/BURSA taraflarında üretilmektedir. Buradaki toprakların bu meyve için çok daha doğal süreçleri vardır. Ancak toprağından alınan örneklerin incelenmesi ile pek bir fark görülememiş sadece buranın iklimine özel olduğu düşünülerek Edremit ve Marmara’nın diğer kısımlarına taşınmıştır.

gemlik


Buralara taşınmış olan Gemlik Yağlı Sele Zeytini örneği ile üretilen meyvelerin aslında diğer zeytinlere göre çok da farklı olmadığı görülmüş ancak artık büyük ölçüde üretim yapıldığı için geri dönüşün olmayacağı kararlaştırılmıştır. Tüm Marmara bölgesi ve Ege bölgesinde üretilen yağlı sele zeytini türleri birbirine girmiş ve adı Gemlik olan zeytinlerin pek çoğunun aslında bugün diğer zeytinlerden farklı olmadığı kabul edilmiştir. Ağaç olarak Gemlik ağacı ancak tat olarak normal zeytin olan bu meyveler hızlı bir şekilde piyasaya sürülmüş ve satışı gerçekleşmiştir.

gemlik-yagli-sele-zeytini

Gemlik Yağlı Sele Zeytini Nasıl Yapılır?

Ancak Marmara bölgesinin çeşitli yerlerinde bu ağacın çok daha farklı ve lezzetli bir tat sunduğu görülmüştür. Kızıl rengine biraz daha yakın döneminde hasat edilen zeytinin ambalaj kısmında beklerken siyahlaştığı ve diğer zeytinlerden çok daha farklı tat sunduğu görülmüştür. Bunu gören üreticilerin bu zeytine sadece Gemlik yerine Gemlik sele yağlı zeytin adını verdiği ve bu ismin halk tarafından pek bilinmese dahi kabul edildiği görülmüştür. Doğal yağı ile birlikte satışa sunulan zeytinlerin diğer zeytinlere göre çok daha lezzetli olduğu görülmüştür.

gemlik-zeytin

Gemlik Yağlı Sele Zeytini Nasıl Satın Alınır?

Gemlik sele yağlı zeytini hızlı bir şekilde web sitemizden satın alabilirsiniz. Web sitemiz https://gemlikzeytinzeytinyagi.com web sitesidir. İçeriği tamamı ile Gemlik ürünleridir ve şirket olarak üretimi gerçekleşmektedir. Kendi markasını yaratan ve satışa sunan şirketimizi desteklemek ve Gemlik zeytinlerinin ölümsüz olabilmesine olanak sağlamak için destek olabilirsiniz. Ayrıca sofralarınızı eşsiz tat olarak gelen bu Gemlik sele yağlı zeytini hızlı bir şekilde satın alabilir, kapınıza kadar gelen lezzetin vereceği keyfi tadabilirsiniz.

Gemlik Sele Yağlı Zeytin Nasıl Hasat Edilir?

Sofralarımıza kadar gelen lezzetin ağaçtan toplanma yani hasat edilme süreci incelemeler ve denetimler sonrası gerçekleşmektedir. Devletimiz tarafından detaylı bir şekilde incelendikten sonra hasat edilebilir onayı alan zeytinlerimiz, hasat edilir.

Hasattan sonra iriliği, ufaklığı, boyutu ve tadı kontrollerden geçtikten sonra fazlalık olarak adlandırılan yağı alınır. Fazlalık yağ alındıktan sonra ise kuruma işlemine bırakılmak üzere varillere yerleştirilir. Varillere yerleştirilen zeytinler yine aynı şekilde fazlalık yağ kalıntılarını bırakır ve acı tadını dışarı atar. Acı tat dışarı atıldıktan sonra ise orijinal yağı ile satışa sunulan Gemlik sele yağlı zeytinler tuzlama aşamasından sonra paketlenerek yurdumuzun dört bir yanına gönderilir.


Satışa sunulan tüm Gemlik sele yağlı zeytinlerin içerisindeki yağ ve doku oranları tamamen doğaldır ve doğal süreçleri ile kendisi oluşturmuştur. Bu zeytinlere herhangi bir kimyasal işlem yapılmamış ve doğal haline zarar verilmemiştir. Halkımızın sağlığının öneminin altı çizilmiş ve şirketimizin amacı bir kez daha doğrulanmıştır.

0 Paylaşımlar