Gemlik Kuru Sele Zeytin

Gemlik kuru sele zeytin tipi, genellikle Edremit taraflarında yetişmektedir. Edremit, Edincik, Gemlik gibi tiplemeler de kullanılabilir. Gemlik zeytinin türü genellikle ince kabuklu, küçük çekirdekli olması sebebiyle tamamen sofralık olarak kullanılabilir.

En kaliteli zeytin türü olarak bilinen Gemlik kuru sele zeytin, Gemlik yöresinde yetişen ancak genellikle Edremit taraflarında toplu olarak üretimi gerçekleşen ürünlerdendir.

Meyve olarak adlandırılabilen bu yiyecek türü içerik bakımından gerçekten büyük kalite sağlayabilmektedir. Siyah sele zeytini genellikle çiftçiler, kendi sofralarında kullanır ve dostlarına hediye ederler. Çünkü uğraşması gerçek manada zor olan ve üretim maliyeti açısından oldukça fazla ücret isteyen bir türdür.

Piyasada satılan pek çok zeytin, aslında gerçek sele zeytin değildir. Gemlik sele zeytinyağı normal zeytinlere akıtılır ve benzeri tat normal yağa verilir. İnsanlar da bunu sele zeytin diye satın alır.

Gemlik Kuru Sele Zeytin

Gemlik Kuru Sele Zeytin Kaliteli mi?

Gemlik kuru sele zeytin, diğer zeytinlere göre besin oranı en fazla ve kalite açısından mükemmel olan bir zeytindir. İnce kabuk yapısı etinin çok daha lezzetli olmasını sağlar. Sele zeytini diğer zeytinlere göre biraz daha fazla kıvırcık durur ve daha az tuz oranına sahiptir.

Sele zeytin neredeyse içerisindeki bütün yağ oranını dışarıya aktarmıştır ve içerisindeki lezzeti artırmıştır. Bu doğal aktivite sayesinde bugün zeytinlerimiz çok daha lezzetli olup bize ekstra olarak zeytinyağı üretme imkanı vermektedir. Üretilen zeytinyağı, yemeklerimizin çok daha lezzetli olmasını sağlar. Ancak satış kısmında %35 ile %45 arasında ağırlığından fire verir. Verilen bu fire üreticiyi herhangi bir şekilde zarara sokmamaktadır. Aksine zeytinin ağırlığından verilen bu fire ile zeytinyağı üretimi gerçekleşmektedir.

Gemlik Kuru Sele Zeytin Kaliteli mi?

Gemlik kuru sele zeytin taneleri kurudur ancak bunun en temel sebepleri arasında tuz bulunmaktadır. Tuz, zeytin üzerindeki yağın su üzerine akmasına olanak sağlayarak kuru kalmasını sağlar. Bu sayede daha lezzetli bir tat elde edilmiş olunur. Acı suyunun dışarı çıkması ile kazanılan tat ile damaklarımıza muhteşem bir zevk bırakır.

Gemlik Kuru Sele Nasıl Elde Edilir?

Yüzyıllardır alternatifi olarak sadece akrabaları olan Gemlik zeytini, tüketicilerin gerçek manada en sevdiği zeytin türlerinden birisi olmuştur her daim. Ülkemizin en çok rağbet gösterdiği ve tüketmekten asla çekinmediği Gemlik zeytini, zorlu koşullar ve iklim şartlarında yetiştirilmektedir. Sadece kahvaltı masalarına değil tüm lezzetlere katılan zeytinin doğal süreçleri çiftçilere ve zeytinlere zorluk yaşatmaktadır. Özel yemeklerin vazgeçilmezi olmuş ve farklı lezzetlerde buluşmuştur. Görsel zenginliği bir kenara kattığı lezzet ile insanların damak tatlarını tazelemiştir.


Gemlik zeytini, üretimi konusunda çiftçilerin yanında olan devletimiz artık üretim konusunda da çiftçimize destek vermektedir.

Hasat dönemi nasıl gerçekleşir?


Ağaç diplerinin temizlenmesi, Gemlik zeytin ağaçlarının daha rahat nefes almasına ve hasat örtüsü serile bilmesine olanak sağlamaktadır. Eğer ağaç dipleri temizlenmezse, toprak zor nefes alacak ve ayrıca hasat örtüsü serilemez. Hasat örtüsünün serilmesi ile kızardıktan sonra düşen zeytinlerin yere değil örtü üzerine düşmesi sağlanmaktadır. Eğer yere düşen zeytinler toplanırsa bunların pek çoğu çürük ve kurtlu olacaktır. Bu da halk sağlığı için büyük tehlike arz ettiği için kesinlikle böyle bir işlem gerçekleşmez.

Hasat dönemi nasıl gerçekleşir?


Rüzgâra karşı dayanıklılığı olmayan zeytin ağaçlarının yere düşürdüğü meyveleri toplamanın yolu rahat bulundu. Ancak normal hasat konusu hala sorunluydu. İnsanlar bu meyveleri elleri ile yavaş yavaş topluyordu. Eğer makine kullanılsaydı toplanan zeytinler ezilebilir ve tüketilemez hale gelebilirdi.

Türk mühendislerinin geliştirdiği yeni makine ile bu sorunda ortadan kalktı ve şimdi sofralarınıza kadar gelen lezzet çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde hasat edilmektedir.

0 Paylaşımlar