Evde Zeytin Yapımı

Evde Zeytin Yapımı konusuna böyle başlayabiliriz. Kahvaltı soframızın olmazsa olmazları arasında bulunan zeytin, uzun yol ve aşamalardan geçerek evlerimize ulaşmaktadır. Kendisi ve yağı da bin bir derde deva olan zeytinin lezzeti ile de damak tadımıza fazlasıyla hitap ediyor.

Ilıman iklimi seven zeytinin yetişebilmesi için bölgenin ısısının en az 15-20 derece olması bekleniyor. Bu nedenle ülkemizde daha çok Ege ve Akdeniz bölgesinde verimli bir şekilde yetiştirilmesi sağlanıyor.

evde zeytin nasıl yapılır hangi bidonlara konulur

Evimize birçok aşama ve işlemden geçtikten sonra gelen zeytini birkaç yöntemde leziz bir şekilde evde zeytin yapımı da mümkün olabiliyor. Ancak öncelikle yazımızda zeytin ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bahsedeceğiz.

Zeytinin Faydaları

Zeytin lezzeti ile kahvaltılarımıza tat katarken, faydaları ile de sağlığımızı büyük ölçüde koruyor. Evde zeytin yapımı işlemine karar veremeyenlerin zeytinin faydalarına bir göz atmalarında yarar var. Zeytinin basıncının düzenlenmesini saplamakta ve bununla birlikte kanda bulunan fazla kolestrolün giderilmesini sağlamaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan E vitamini ve antioksidan sayesinde hücrelerin korunması gerçekleşmektedir. Zeytinin insan vücuduna diğer faydaları ise şunlardır:

 • Alzheimer, dejeneratif hastalıklar, doğurganlık ve üreme sisteminde gelişim açısından sıklıkla kullanılan besinler arasındadır.
 • Kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Anemi ve kanser gibi hastalıklara karşı koruyucudur.
 • Bağışıklık sisteminin gelişmesinde aktif rol oynar.
 • İçerisinde sodyum, iyot, potasyum, magnezyum, demir, fosfat gibi mineral bakımından zengindir.
 • Bunun yanı sıra aminoasit ve vitamin bakımından da oldukça zengindir.
zeytinin faydaları nelerdir hangi vitaminler vardır

Ayrıca zeytinin içerisinde kalbi koruyan ve besleyen oleik asidi bulunmaktadır. Üstelik içeriğinde oleik asit bulunması nedeniyle de  cildi korur, kırışıklığın giderilmesi ve yumuşak yapıya ulaşmasını sağlar. Bilindiği üzere zeytinin içeriğinde demir miktarı da oldukça fazladır.

Zeytin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zeytin meyvesi toplanma aşamasında yağlık ve sofralık olarak ikiye ayrılır. Sofralık olan zeytinler olum aşamasında toplanır. Yeşil zeytin yapılacak ola n zeytinler siyaha göre daha erken hasat edilmektedir.

zeytin hakkında bilinmesi gerekenler evde nasıl zeytin yapılır

Yeşil zeytin tam olarak yeşilden sarı renge dönmeye başladığında toplanır. Genellikle bu dönem ekim aylarında olur. Siyah zeytin ise olgunlaşma döneminin başı olan kasım ayı başında genellikle toplanmaya başlanır. Yağlık zeytin hasadı ise kasım ayı sonu aralık ayı başında yapılmaya başlanır.

Yağlık zeytinin olgunlaşarak artık yağını akıtacak hale gelmesi beklenir. İlk aşamada çürük darbeli zeytinler ayrılır. Çünkü bunlar salamura yapılırken diğer zeytinlerinde çürümesine neden olabilir. Bu işlemden sonra evde zeytin yapımı işlemine başlanır.

Evde Yeşil Zeytin Yapımı

Yeşil zeytin toplandıktan sonra farklı şekillerde evde zeytin yapımı kurallarına göre kurularak, dört mevsim sofralarımıza ulaşır. Yeşil zeytin 3 farklı şekilde kurulabilir. Bunlar;

 • Çizik Zeytin: Bu zeytin kurmadan önce bıçak yardımı ile etli yerlerine çizgi atılarak yapılmaktadır.
 • Kırma Zeytin: Bu zeytin ise, iki taşın arasında ezilerek ikiye parçalanır. Bu şekilde kurulum sağlanır. Etle çekirdeği ayrılan bu zeytin daha çabuk yumuşama gösterecektir.
 • Bütün Zeytin: Bu zeytin ise, yalnızca yıkanarak direkt olarak kurulan zeytindir. Bütün zeytinler diğer zeytinlere oranla daha acımsı ve buruk olmaktadır.

Evde Yeşil Zeytin Yaparken Hangi Kaplar Kullanılır?

Evde zeytin yapmaya karar verdikten sonra öncelikle hangi kapları kullanacağınızı belirlemelisiniz. Açılan zeytinin olabildiğince hızlı bir şekilde tüketilmesi daha uygundur.

Evde Kırma Zeytin Yapımı Tarifi

Bu nedenle eğer çekirdek bir aile ya da sayıca az iseniz, daha az kavanozlara zeytini basmak daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım sağlayacaktır. Evde zeytin yapımı işleminde kırma zeytinin aşama aşama yapımını anlatacak olursak;

 • Öncelikle zeytinleri yıkayın ve yıkadığınız zeytinleri kavanozlara doldurun.
 • Doldurduğunuz kavanozlara ağzına kadar hiç boş kalmayacak şekilde su ile doldurarak ağzını kapatın.
 • Her 24 saatte bir yaklaşık 10 gün süre zeytinin acısı çıkıp tatlanana kadar suyunu değiştirin.
 • 10.gün sonunda salamura işlemine başlanması gerekir.
 • Salamura yapılırken her 2 kg zeytin için, 4 yemek kaşığı kaya tuzu ve 4 adet limon kullanımı gerekecektir. Damak tadınıza göre artırma ya da azaltma yapabilirsiniz.
 • Zeytinin içine bu malzemeleri kullandıktan sonra, üzerine içme suyunu tamamen doldurun ve bekletin.
 • 4.günün sonunda zeytininiz yemeğe hazır hale gelecektir.
 • Hazır olan zeytininizi ya dolapta ya da serin ve kuru yerde muhafaza etmeniz gerekecektir.

Bunların yanı sıra evde zeytin yapımı işleminde eğer bütün ya da çizik zeytin yapıyorsanız, suyunu 10 gün değiştirmeye gerek yoktur. Zeytinleri bidon ya da kavanoza koyduktan sonra yaklaşık olarak 1 ay gibi bir süre beklemeniz, zeytinin hazır hale gelmesini sağlayacaktır. Ancak bu noktada zeytinin serin ve kuru yerde saklanması ve birkaç gün sallanması büyük önem taşımaktadır.

Evde Siyah Zeytin Yapımı

Yeşil zeytine göre daha çok bekleme süresi bulunan zeytin daha koyu renkli ve daha yağlı olacaktır. Evde zeytin yapımı işlemine karar vererek siyah zeytin kurmak istiyorsanız aşamalarını iyice gözden geçirerek uygulamanız gerekecektir.

Öncelikle yapacağınız zeytinin miktarını kişi sayısına göre belirlemeniz gerekecektir. Bu nedenle yanınızda 1 kg, 3 kg ve 5 kg kavanozlar bulundurabilirsiniz. Siyah zeytini nasıl salamura yapacağınız hakkında bahsedecek olursak;

 • Öncelikle zeytinleri iyice yıkayın ve sonrasında çürümüş olanları mutlaka ayırın. Çünkü çürümüş zeytinler salamura yapılan zeytinlerin tadını da değiştirebilmektedir.
 • Öncelikle yıkadığınız zeytinleri kaba doldurarak su ile doldurun. Her 2 kg zeytin için ortalama 2-2,5 litre su kullanımı yeterli olacaktır.
 • Hazırladığınız zeytinlerin üzerine; 1 çay bardağı sirke, 1 çay bardağı kaya tuzu ve limon dilimleri ilave edin.
 • Malzemeleri ilave ettikten sonra ağzını sıkıca kapatın ve iyice sallayın.
 • Yaklaşık 3 gün boyunca günde 1 kere zeytin bidonlarını sallamayı ihmal etmeyin.
 • İlk başta yeşil görünen zeytinler zaman içerisinde tuzu yiyerek kararmaya başlar. Tamamen karardığında zeytinler olmaya başlamış demektir.

Evde zeytin yapımı işleminde siyah zeytinin olması yeşil zeytine göre çok daha uzun sürecektir. Bunun için ise ortalama olarak 2 ay gibi bir süre gerekecektir.

0 Paylaşımlar