Evde yeşil zeytin hazırlamak

Evde yeşil zeytin hazırlamak konusunda aşağıda yazdıklarımızı okursanız kendi evinizde kendi zeytininizi hazırlayabilirsiniz.

Aşağıda yazılanları tam olarak okumadan eğer daha önce zeytin kırma ya da çizme işlemlerini yapmadıysanız mutlaka okumalısınız. Bir bilene sormanızda fayda var.

1-Zeytinler isteğe göre kırılır veya çizilir.

Evde yeşil zeytin hazırlamak kırmak

2-Evde zeytin hazırlamak için zeytinleri bekletmeden ambalajlara doldurulur ve şebeke suyu ilave edilir.

Evde yeşil zeytin hazırlamak ve ambalajlara doldurmak

3-Evde yeşil zeytin hazırlamak Her iki günde suyu değiştirilir zeytinin acılığı gidene kadar işlem devam edilir. Bu işlem yaklaşık 10 gün sürer.
4-Zeytinlerin acılık durumu kontrol edilip rahatsız edici bir acılık varsa bir su daha değiştirilir
5-Zeytinleri son aşamada yıkadıktan sonra salamura suyu hazırlanır ve ilave edilir.

Evde zeytin hazırlarken su ilave etmek


6-Salamurada 2 hafta bekletildikten sonra tüketime hazır hale gelir.


Evde yeşil zeytin hazırlamak ve salamura hazırlanışı

Salamura ne demektir ?
Salamura turşu, asma yaprağı, beyaz peynir ve zeytin yapımında kullanılan fermantasyon yöntemi. Ayrıca fermentasyonun gerçekleşmesi için malzemelerin konulduğu ve tuz oranı %50’den fazla olan tuzlu suya da salamura adı verilir. Peynir ve zeytin yapılırken olgunlaşmayı sağlamak amacıyla kullanılır. 

10 Litre suya 800 gr kaya tuzu 80 gr limon tuzu
Eğer az tuzlu istenirse 10 litre suya 700 gr kaya tuzu 70 gr limon tuzu konur.

Evde yeşil zeytin hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Zeytinlerde yumuşama problemi tuz eksikliğinden kaynaklanır.
  • Zeytinlerde kararma problemi zeytinlerin suya geç konması ve ambalajın hava almasından kaynaklanır. Ambalajı sıkıca kapatınız hava almasını önleyiniz.
  • Su değişimini mutlaka 2 günde bir defa yapınız. Eğer uzun süre bekletecekseniz zeytinleri salamura suyunda bekletmeniz gerekir. Aksi halde zeytinleriniz yumuşar ve kokar. Zeytinleri atmak zorunda kalırsınız.
  • Salamurayı hazırlarken zeytin miktarına göre değil su miktarını baz alarak hazırlayınız.

Yukarıdaki tarifler bünyemiz de bulunan zeytin ve zeytinyağı ürünlerinde tecrübesi olan gıda mühendisleri tarafından yazılmıştır. Lütfen tavsiyelere uyunuz.

Zeytinin ağacının ve zeytinin faydalarını sayfamızdaki bilgilendirici makalelerden öğrenebilirsiniz aklınıza takılacak her soruyu bizlere sorabilir ve gıda mühendisleri tarafından yönlendirilebilirsiniz. Yukarıda yazılan tarif yeşil zeytini en natürel şekilde tüketebileceğiniz şekilde hazırlanmıştır. Sağlıkla kalın.

Ham zeytin satın alırken dikkatli olmak gerekiyor. Satın alan kişilerin şikayetleri çok fazla. Ham zeytin satın almak için benim tavsiyede bulunabileceğim site www.hamzeytin.org dir.

0 Paylaşımlar

YORUM YAZIN