En İyi Zeytinyağı Nerede Üretiliyor?

Zeytinyağı son zamanların en sık kullanılan bağışıklık güçlendirici besinleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Tarih boyunca kutsal sayılmasının yanında pek çok hastalığa şifa sunmasından dolayı da bol bol tüketilmesi gerekiyor. En kaliteli zeytinyağı yazımıza şöyle devam edelim.

Türkiye’nin En İyi Zeytinyağı Nerede Üretiliyor?

Dünya üzerinde zeytinyağı üreticisi ülkeler listesinde ilk sıralarda yer alan Türkiye ise en kaliteli zeytinyağları ile önemli ithalat ve ihracatlara imza atıyor.

Zeytinyağı üretiminde adını duyuran Türkiye’ nin en iyi zeytinyağı nerede yetişiyor sorusu ise tüketicilerin merak ettiği konulardan oluyor.

Türkiye’de Zeytinyağı Üretimi Nerelerde Yapılıyor?

Zeytinin anavatanı incelendiğinde Güney Doğu Anadolu bölgesi zeytinin ve zeytinyağı üretiminin ilk merkezleri olmuştur. Tarih boyunca Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Hatay, Mardin, Suriye, Kıbrıs ve Filistin gibi bölgelerde zeytin yetiştiriciliği yapılmıştır. Daha sonra zeytin ülkemiz sınırları içerisinde bulunan Ege ve Marmara bölgelerinde de üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde Türkiye’de zeytinyağı üretimi yoğunluk olarak Ege Bölgesinde yapılmakla birlikte farklı bölgelerde de üretim desteklenmektedir.

Zeytinyağı Denince Akla Gelen 4 Yer

Türkiye’de en kaliteli zeytinyağı üretiminin yapıldığı bölgeler ve iller şu şekildedir:

 1. Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Hatay, Mardin, Kilis ve çevresi
 2. Akdeniz Bölgesi: Mersin, Antalya ve çevresi
 3. Ege Bölgesi: Muğla, İzmir, Manisa, Aydın ve çevresi
 4. Marmara Bölgesi: İstanbul, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Çanakkale ve çevresi

Kalite Standartlarına Göre Türkiye’nin En İyi Zeytinyağı Nerelerde Üretiliyor?

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde zeytin üretimi yapılıyor. Ancak zeytinin zeytinyağına dönüştürüldüğü işlemler esnasında oluşan farklılıklar nedeniyle zeytinyağlarının kalitesi değişebiliyor. Bu nedenle Tükiyenin en iyi zeytinyağı hangi bölgede sorusu yerine, iyi zeytinyağı nasıl işleniyor diye sormak gerekiyor.

2019 yılında Flos Olei tarafından hazırlanan dünya üzerindeki en kaliteli 500 zeytinyağı markası incelendiğinde ortaya şu veriler çıkıyor:

 • Türkiye’nin iyi zeytinyağı Balıkesir Ayvalık bölgesinde üretiliyor.
 • İkinci sırada iyi zeytinyağı Muğla Milas,
 • Ve üçüncü sırada iyi zeytinyağı Aydın Efeler yer alıyor.

Genel olarak Türkiyenin en iyi zeytinyağları Ege Bölgesinde üretiliyor.

Türkiye’de En Kaliteli Zeytinyağı Hangi Zeytinden Üretiliyor?

Türkiye’de üretilen zeytinlerin onlarca çeşidi bulunuyor. Her biri kendi bölgesine özel olarak üretilen bu zeytinlerin bir kısmı sofralarda görmeye alışık olduğumuz zeytinler olurken bir kısmı ise zeytinyağı yapımında kullanılıyor.

Zeytinyağı yapımında kullanılan zeytin çeşitleri genellikle Gemlik, Trilye, Memecik, Saurani, Kilis yağlık ve Nizip yağlık oluyor. Bunların içerisinde en fazla yağ oranı sunanlar ise Kilis yağlık, Nizip yağlık ve Gemlik zeytinleri oluyor.

Zeytin Çeşitleri Nelerdir? Bütün çeşitleri öğrenmek için tıklayabilirsiniz…

2019 Flos Olei verilerine göre Türkiye’nin en kaliteli zeytinyağı trilye zeytinlerinden hazırlanmıştır. Ayrıca zeytinyağı tüketicilerine, zeytinyağı seçiminde yardımcı olacak öneriler şu şekilde sunulmuştur:

Zeytinyağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Soğuk sıkım zeytinyağları diğer zeytinyağlarına göre daha yüksek polifenol içermektedir. Polifenol oranının yüksek olması ise zeytinyağının daha kaliteli olduğunu gösteren kriterler arasında bulunmaktadır.
 • Zeytinlerin üretimi esnasında haşere, virüs, bakteri gibi zararlı bileşenleri yok etmek amacıyla kullanılan pestisit maddelerin yokluğu zeytinyağının kalitesini artıran diğer bir kriterdir. Zeytinyağı üretiminde karşılaşılan pestisit zeytinyağının kalitesini düşüren bir etkendir.
 • Organik tarımın yapıldığı zeytin üretim alanlarından elde edilen zeytinyağları daha kaliteli ve vücut açısından daha faydalıdır.
 • Saf zeytinyağının içerisinde bitkisel farklı yağ karışımları bulunmaması gerekir. Zeytinyağı tüketicilerinin içerik kısmında yer alan bilgilere bakarak zeytinyağı alması gerekir.
 • Türkiye’ nin en iyi zeytinyağı için içeriğinde yüksek polifenol olan yağları almak gerekir. Ayrıca erken hasat zeytinyağları da zeytinyağı seçiminde önemli bir kriterdir. Erken Hasat Zeytinyağı Nasıl Olur? Özellikleri Nelerdir?
 • Fiyat olarak oldukça düşük etiketlere sahip olan yağlar kaliteli olmadığı gibi gerçek zeytinyağı olmayabilir. Bu nedenle piyasa üzerinden iyi markaların fiyatları araştırılarak zeytinyağı alınması gerekir.
2 Paylaşımlar