Dünyada Zeytin Üretimi

Dünyada zeytin üretimi denilince akla ilk ülke olarak İspanya gelmektedir. Zeytin üretimi bakımından gerekli olan tüm koşullara sahip olan İspanya, ekonomi bakımından da zeytin üretiminde birinci sırada yer almaktadır. Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası ile zeytinciliğe gereken önemi vermiş ve dünya devleri arasında yerini garantilemiştir.

Dünyada Zeytin Üretimi ve Zeytinciliğe Verilen Önem

Dünyada zeytinciliğe verilen önem oldukça fazladır. Ekonomi bakımından sağlanan gelir ve sağlık açısından önemli olması sebebi ile dünya devleri zeytinciliğe yönelmiştir.

Dünyada Zeytin Üretimi Zeytine verilen önem

Türkiye’de zeytine verilen önem azalırken ve zeytinlikler yok edilirken, dünya bunun tam tersini yapmış ve zeytin yetiştirmek adına, uygun olan tüm alanları kullanmaya başlamıştır.

Sağlık açısından ne kadar önemli olduğu bilim insanları tarafından keşfedilen zeytin ve zeytinyağı, tüm dünyanın tercihi haline gelmiştir. Rafine olarak üretilen diğer tüm yağların önüne geçmiştir.

Dünyada zeytin üretimi, kullanım alanları bakımından oldukça fazlalaşmıştır.Tarihi Antik çağlara dayanan zeytin ve zeytinyağı, günümüzde besin, sağlık, eczacılık ve kişisel bakım ürünleri için doğal ve vazgeçilmez bir ögedir.

Günümüzde GDO’lu ve hormonlu ürünlerden dolayı pek çok kişi olumsuz yönde etkilenmektedir. Obezite, kanser ve daha pek çok hastalığa neden olan bu gıdalar, üretim piyasasını tek elinde tutarken, zeytinciliğe verilen önem ve organik olana yönelme yönündeki istekler sayesinde azalmaya başlamıştır.

Dünyada Zeytin Üretimi Dev İsimleri

Dünyada zeytin üretimi ve ihracatı bakımından lider koltuğuna oturmayı başaran isim İspanya’dır. Dünya zeytin ihtiyacının yaklaşık olarak %30’unu tek başına karşılayan bu ülke, zeytinin dünya pazarındaki yerini tek başına yönetmektedir.

Dünyada Zeytin Üretimi zeytinin ihtiyaç duyduğu yağış miktarını, kış aylarındaki yağıştan kolaylıkla karşılar

İspanya, dünya üzerinde zeytin üretmek için gerekli olan tüm koşullara sahiptir. Kış ve yaz ayları ılımandır. Ayrıca zeytinin ihtiyaç duyduğu yağış miktarını, kış aylarındaki yağıştan kolaylıkla karşılar. Piyasanın dev ismini, ikinci olarak İtalya takip eder. Tropikal iklimi sayesinde, zeytin için elverişli koşullara sahiptir.

Antik Yunan mitolojisinde de zeytine gereken önemi veren bir diğer isimde Yunanistan’dır. Antik Yunan’dan kalma inanışlarına hala sadık olan Yunanistan hükümeti, kutsal gördüğü zeytin ağaçlarına gereken önemi vermektedir.

Ayrıca Tunus, Suriye, Fas gibi ülkelerde de zeytin üretimi yapılmaktadır.

Dünya Üzerindeki Zeytin Çeşitliliği

Dünya üzerinde piyasaya sürülen zeytin çeşitliği, sofralık ve yağlık olma bakımından oldukça fazladır. Dünyada 700 milyondan fazla zeytin ağacı olması nedeniyle, çeşitlilik de oldukça fazla olmaktadır.Tam olarak sayısı bilinmemekle birlikte dünya üzerinde yaklaşık 1500-2000 çeşit zeytin bulunmaktadır.

Dünyada Zeytin Üretimi yaklaşık 1500-2000 çeşit zeytin bulunmaktadır

Dünyada yılda yaklaşık olarak 17 milyon ton zeytin üretilmektedir.  Sofralık zeytin çeşitliliğinin %30’u İspanyadan karşılanırken, %13’lük üretim çeşitliliği ile Türkiye de ikinci sıraya oturmayı başarmıştır. Dünyada zeytin üretimi, çeşitliliği çoğaltmak amacı ile sürekli gelişmekte ve yenilenmektedir.

Dünyada Zeytin Tüketimi

Dünyada zeytin üretimi oldukça fazla olmasına karşın tüketimi de oldukça fazladır. Sağlık açısından diğer tüm yağlardan farklıdır. İçinde bulunan vitamin, mineral ve kalsiyum nedeniyle, tüm insanların bir numaralı tercihidir.

Dünyada zeytinyağı tüketiminde, 1604,5 bin ton ile Avrupa Birliği, hem üretimde hem de tüketimde ilk sıradadır. Ancak zeytin tüketiminde ilk sıraya oturan isim 370 bin ton ile Mısır oturmaktadır.

İtalya zeytin üretiminde ikinci sırada olmasına rağmen, tüketimde sondan ikincidir. Türkiye ise zeytin tüketiminde 360 bin ton ile ikinci sırada yer almaktadır. Zeytinyağı tüketiminde ise 125 bin ton ile üçüncü sıradadır.

Dünyada Zeytin Tüketimi

Uzmanlara göre, bir kişi yılda yaklaşık olarak 15 litre zeytinyağı tüketmelidir. Bu konuda bilinçlenmeye başlayan ve diğer rafine yağlardan uzak durmaya çalışan insanlar, kaliteli zeytin ve zeytinyağı arayışına girerek, tüketilen miktarlarda büyük bir artışa sebep olmuşlardır. Bu ülkeler arasında Çin, Japonya ve Rusya gibi ekonomide güçlü isimler bulunmaktadır.

Dünyada zeytin üretimi, tüketimin artmasıyla birlikte doğru orantıda artış göstermiştir. Ayrıca dünya pazarında, gereken arz-talep ilişkisini karşılamak, ekonomiyi hızla güçlendirmeye başlamıştır. Yeni kurulan zeytin tesislerinde çalışmak üzere, işsiz olan birçok kişiye istihdam kapısı açılmış ve işsizlik oranında ciddi bir düşme gözlemlenmiştir.

Ayrıca zeytin, destekleme kapsamında yerini almış 24 tarımsal üründen bir tanesidir. Zeytin ağaçlarının korunması ve çiftçileri üretmeye teşvik etmek amacı ile Dünya Ticaret Örgütü tarafından desteklenmektedir. Üreticiler bilinçlendirilmekte bu sebeple de dünya pazarındaki yerini günden güne yukarıya taşımaktadır.

24 Paylaşımlar