Doğal Zeytinyağı Nasıl Ayırt Edilir

Doğal zeytinyağı nasıl ayırt edilir sorusunun cevabı, artan zeytinyağı tüketimi ile sıkça sorulmaya başlandı. Sağlıklı ve faydalı bir yağ olan zeytinyağının, insanların sofralarında yerini alması ile piyasa zeytin üreticileri ile doldu.

Hangi yağ natürel hangi yağ değil bilemeyen insanların, bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini savunan uzmanlar, doğal olmayan zeytin yağını ayırt etmenin bazı yollarını buldular.

Doğal Zeytinyağı Nasıl Ayırt Edilir zeytinyağı dökülürken

Doğal Zeytinyağı Nasıl Ayırt Edilir ve Zeytinyağı Alırken Neden Dikkatli Olmalıyız?

Zeytinyağı; zengin mineral ve vitamin depolarına sahip bitkisel bir yağ türüdür. Zeytinin belirli aşamalardan geçerek, kendi öz yağını bırakmasıyla elde edilir. Üreticiler için oldukça emek ve özen isteyen bu yağ, pahalı olması ve ürün başına elde edilen karın yüksek olması nedeniyle, birçok merdiven altı firmanın hedefi haline geldi.

Doğal zeytinyağı nasıl ayırt edilir bilemeyen tüketici, bu merdiven altı firmalarının kurbanı oldu. Bunun üzerine devreye giren uzmanlar, doğal olmayan ve tağşiş ( bir ürünün gramını artırmak için içine ayırt edilemeyecek başka bir ürün katması durumu) uygulanmış ürünleri tespit etmeyi başardı.

Doğal Zeytinyağı Nasıl Ayırt Edilir ve nasıl alınır ?

Öncelikle satın alınan yağın, Türkiye de önde gelen üretici firma markalarına ait olması gerektiğini düşünen uzmanlar, ürünlerin seri numarası ve üretim yerinin mutlaka kontrol edilmesi gerektiği görüşündeler. Ayrıca pet şişelerde satılan zeytinyağlarının kesinlikle kullanılmaması gerektiği, bu şekilde satılan zeytinyağlarının insan sağlığını büyük ölçüde tehdit ettiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Hileli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı, yüzyıllardır varlığını korumayı başarmış mucize bir besindir. Sağlık açısından oldukça fazla faydası olan bu yağa, eskiden olmasa da günümüz de maalesef ki hile karıştırılmıştır. Doğal zeytinyağı nasıl ayırt edilir en iyi şekilde bilen degüstatörler, üretilen tüm zeytinyağlarında tadım yapmakta ve sağlık açısından faydalı olanların piyasaya sürülmesine onay vermektedirler.

Ancak sizlerde evde uygulayacağınız basit yöntemler ile doğal zeytinyağı nasıl ayırt edilir görebilir ve kendi tükettiğiniz zeytinyağının uzmanı olabilirsiniz. Zeytinyağı doymamış yağ bakımından zengin olduğundan,  4 derecenin altına düşen sıcaklıklarda tamamen donar.

Doğal Zeytinyağı Nereden anlaşılır?

Aldığınız yağın sahte olduğundan şüpheleniyorsanız, bir süre buzdolabında bekleterek donma yapıp yapmadığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer tam olarak donmuyor ise bu ürüne başka bir yağ ( pamuk yağı gibi) eklendiği kesinleşmiş olur.

Bir başka yöntem ise; ağır bir kimyasal ürün olan tuz ruhu ile yarım çay bardağını karıştırmaktır. Tuz ruhu, aşırı tahrip edici bir asit türüdür. Ancak doğal zeytin yağına hiçbir zarar veremez çünkü zeytin yağını yararlı ve güçlü asit bileşenlerine sahiptir. Çay bardağına konulan zeytin yağına, tuz ruhu karıştırıldığında, o yağ sahte ise rengi değişmeye başlar. Turuncumsu ve ya kırmızı bir renge döndüyse, o yağ kesinlikle tüketilmemelidir.

Başka bir yöntem ise ki bu yöntem her zaman doğru sonucu vermez. Bir miktar zeytinyağına su katılması halinde, zeytinyağı suyun üzerinde halkalar oluşturmuyorsa, kullandığınız yağ natürel değildir.

Hakiki Zeytinyağından Yapılan Kozmetik Ürünleri

Hakiki zeytinyağı sağlık açısından olduğu kadar, kişisel bakım içinde oldukça faydalıdır. Doğal zeytinyağı nasıl ayırt edilir ve bu yağdan elde edilmiş hangi ürünler kullanılır büyük bir merak konusudur. Bu yağ, kozmetik alanında bir yeniliğe imza atmış ve kimyasal ürünleri geride bırakmayı başarmıştır.

Doğal Zeytinyağından Yapılan Kozmetik Ürünleri

Hakiki zeytinyağından elde edilen en ünlü kişisel bakım ürünü, sabundur. Zeytinyağı sabunu, cilt ve saç için oldukça faydalıdır. Zeytinyağının içinde bulunan tüm vitaminlere sahip bu sabun, sivilce ve akne problemleri için oldukça etkilidir. Egzama, siğil, isilik gibi cilt problemlerini iyileştirir ve ciltte oluşan tahrişleri yok eder. Ayrıca saç dökülmesi ve kepek sorunu yaşayan insanların birçoğu zeytinyağlı sabun sayesinde bu sorunlardan kurtulmuşlardır.

Ayrıca zeytin yağın dan elde edilmiş birçok vücut losyonu, cildi temizler ve dinginlik sağlar. Vücudun nem dengesini koruyarak, kuruluktan kaynaklı döküntülerin önüne geçer.

Hakiki Zeytinyağının Faydaları

Doğal zeytinyağı nasıl ayırt edilir sorusunun cevabını alan insanlar, bu kez de zeytinyağının bilinmeyen faydalarının ne olduğunu merak etmeye başladılar. Tarihe adını efsaneler ile yazmış bu besin, kalp- damar sağlığını korur ve olası riskleri ortadan kaldırır.

Kanser, çağımızın en büyük sorunudur ve birçok insan kanser yüzünden hayatını kaybetmektedir. Hakiki zeytinyağı, düzenli kullanıldığı takdirde birçok kanser türünün oluşmasını engeller. Kas ve kemik sistemi için oldukça faydalıdır ve beyinsel hastalıkları yok eder. Ayrıca sindirim sistemini düzenleyerek, bağırsak ve mide problemlerinden korur.

0 Paylaşımlar