Diyet Zeytin

Kahvaltıların vazgeçilmezi zeytin, diyet döneminden de tavsiye edilen gıdalar arasında yer alır. Ancak diyet döneminde olan kişiler tuz oranından dolayı diyet zeytin arayışına girebilir. Piyasada her damak tadına uygun birçok zeytin çeşidi bulmak mümkün… Bunlar arasında diyette tüketilen zeytin genellikle sıfır tuz zeytin olarak bilinen diyet zeytinlerdir.

Diyet Zeytin ve sağlık

Birçok farklı nedenden dolayı tuzsuz zeytin tüketimini tercih edebilirsiniz. Yemeklerin tadını alabilmek için eklemeden olmayacak tuz, aslında insan vücudu için çok faydalı değil. Bu nedenle birçok kişi tuz içeren gıdaları tüketmekten kaçınır. Gerçek zeytinin tadını daha iyi alabilmek, sağlık problemleri ile karşılaşmamak ve diyet bir tercih olması için diyet zeytin olarak tuzsuz sele zeytin çeşitleri piyasada satışa sunulmaktadır.

Diyet Zeytin ve Tuzsuz Sele Zeytin Nasıl Yapılır?

Zeytin satın almaya gittiğinizde zeytin teneke ve paketlerinin üzerinde çeşitli uyarılar bulunur. “Kuru sele zeytin” “tuzsuz sele zeytin” “hiper tuzsuz sele zeytin” “süper tuzsuz sele zeytin” göreceğiniz zeytin paketi yazılarından birkaçı. Birçok kişi kaliteli diyet zeytin seçimi yapmak için nelere dikkat edeceğini bilemez.

Paketli olarak değil, açık zeytin alırken tatmak zeytini seçmek için önemli. Ama paketlerde tatma şansı yok. Bu nedenle bilinçli zeytin tüketicisi olmak için birkaç terim bilmek gerekir. Tuzsuz sele zeytin arayışı genellikle bir hastalık veya fazla kilolar nedeniyle sağlık açısından yediğine dikkat eden kişilerde daha sık görülür. Tuzsuz sele zeytin, eğer hiper uyarısı varsa yağlı, süper uyarısı varsa yağsız demek. Buna dikkat etmek, tuzsuz sele zeytinin tadını da etkiler.

Diyet Zeytin ve Tuzsuz Sele Zeytin Nasıl Yapılır?

Peki, lezzetine doyum olmayan, bizlere gerçek zeytinin o baharlı lezzetini tatma fırsatını sunan tuzsuz sele zeytin yapımı hangi aşamalardan geçer?

Tuzsuz sele zeytinler özel yapım aşamalarından geçerek hazırlanır. Çürük ve ezikleri olmadan ayıklanan sele zeytin yapımına uygun zeytinler, üretim yerlerinde kırılarak yapıma hazırlık aşamasından geçer. Ardından özel fırınlarda kurutma işlemi uygulanarak tuzundan arındırılır. Tamamen doğal, %100 güvenilir koşullarda üretilen tuzsuz sele zeytinler, dolgun etli ve küçük çekirdeği ile yemesi daha keyifli olan gemlik zeytin çeşidinden tercih edilir.

Diyet zeytin olarak tüketime en uygun olan zeytin çeşidi de tuzsuz sele zeytinler olarak bilinir. Bazı kişiler, kendi diyet zeytinlerini tuzsuz sele zeytin olarak evde yapmak ister. Ancak ev ortamında gerçekleştirilen ev tipi tuzsuz sele zeytin, uzun bir süreç ister. Üstelik oldukça da zahmetlidir. Uzmanlar, evde yapılan tuzsuz sele zeytinlerin daha fazla ve erken bozulmaya, çürümeye meyilli olduğunu söylemektedir.

Koruyucu ve kimyasal içerik içermeyen, oldukça hijyenik ortamlarda daha uygun koşullarda kalitesini düşürmeden üretilen tuzsuz sele zeytinler güvenle tüketime uygundur.

En Kaliteli Sele Zeytin

Her zeytin, yerken kişilerin damağında aynı lezzeti bırakmaz. Üstelik gerçek zeytin tadına alıştıysanız tuzlu zeytinler sizlere sadece tuz tadı verebilir. En kaliteli sele zeytinler baharlı tadı, dolgun etli yapısı, küçük çekirdeği, kıvırcık görünümü ile gemlik tipi sele zeytin seçeneklerinden sofralara gelir. Sofralık zeytin için de en kaliteli zeytin olarak gemlik zeytin gösterilir.

En Kaliteli Sele Zeytin

Tuzsuz sele zeytin, en iyi zeytin tadını alabileceğiniz zeytindir. Zeytinin cinsine göre acılık oranı ve baharlı tadının lezzeti değişkenlik gösterir. Tuzsuz sele zeytin ilk olarak tüketildiğinde acılık oranı daha keskindir ancak kullanım süresi içerisinde her hafta acılık hissi azalmaya başlamaktadır. Ev tipi şekline en uygun koşullarda koruyucu içermeden sağlıkla tercih edebileceğiniz en kaliteli sele zeytin, vitamin ve minaraller açısından oldukça zengin bir atıştırmalık olarak tüketime uygundur.

0 Paylaşımlar