Çizik Zeytin

Çizik zeytin nedir, nasıl yapılır sağlıklımıdır bu makalemizde bu konuyu anlatacağız.

Çizik yeşil zeytin yapımı her ne kadar diğer zeytin türlerine göre zor gibi görünüyor olsa da maalesef öyle değildir. Bilindiği üzere diğer zeytin türlerinin ve özellikle dilimli yeşil zeytinlerin genellikle çekirdekleri çıkartılır. Çekirdek çıkartma işlemi oldukça zor bir işlemdir. Ancak çizik zeytinde yapılması gereken sadece zeytinin üzerinin çizilmesidir.

cizik zeytin gemlik

Bu içeriğimiz ile birlikte dikkat etmenizi önemsediğimiz ana konu çizik zeytinin nasıl elde edildiği ve sofralarımıza kadar bu lezzetin nasıl ulaştığıdır. Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki çizik zeytin çeşit olarak diğer zeytinlere göre çok daha lezzetli olabilmektedir. Bunun en temel sebeplerinden bir tanesi zeytin içerisinde çekirdeğin olmamasıdır. Çekirdeğin olmamasından dolayı çizik zeytin tüketilirken direkt çiğnenebilmektedir.

Çizik yeşil zeytin de dikkat edilecek unsurlar.

Genel anlamda zeytin ve zeytinyağını bilmeyen kullanıcılarımız için öncelikle zeytinin son dönemdeki üretim durumu, zeytinin faydaları ve çok özel konulardan bahsedelim. Zeytin son dönemlerde özellikle ülkemizde önemli konuma gelmiştir. Bunun en temel sebebi ise üretimin az olmasından kaynaklanmaktadır. Zeytin de diğer meyveler gibi az üretilmeye başlanmıştır. İnsanlar çiftçilik yerine çok daha kolay mesleklere ve sektörlere geçiş yaptığı için artık zeytin üreticiliği azalmıştır. Ancak buna rağmen üretilen zeytinlerin kalitesinde genel bir artış görülmüştür. Bu kalite artışı ile zeytinin barındırdığı besleyicilik ve sağlığa katkı artmaktadır.

çizik zeytin ve nane

Çizik Zeytin Nasıl Yapılır?

Çizik zeytin üretimi diğer zeytin türlerine göre çok daha basit bir şekilde yapılmaktadır. Direkt toplanmış bir zeytini çizik hale getirebilmek için öncelikle kimyasal olmasa dahi temizleme amacıyla pek çok aşamadan geçirmeniz gerekmektedir.

Fermente aşaması zeytinin temizlenmesi ve tüketilmeye hazır hale getirilme aşamasıdır. Eğer herhangi bir temizlenme aşamasından geçmemiş zeytine ulaşabilmiş iseniz bu zeytinlerin temizlenmesi ve tüketilmeye hazır hale getirilmesi gerekir. Bu temizleme işlemi için ise kaya tuzu, limon ve biber kullanabilirsiniz.

Zeytinin yıkama işlemi tamamlandıktan sonra içeriğindeki çekirdekten ayrımı yapılmalıdır. Çekirdeğinden ayrılan zeytini bir kap içerisine doldurmanız ve içerisine kaya tuzu, limon ve biberi koymalısınız. Uygun miktarlarda konulan diğer ürünlerle beraber ortalama 30 gün bekletilmelidir. 30 gün bekleyen zeytin artık yenmeye ve sofraları süslemeye hazırdır.

0 Paylaşımlar