Çeşnili Zeytinyağı Nedir

Çeşnili zeytinyağı nedir konusunda; yapımı yıllar önceye dayanmaktadır. İlk başlarda insanlar çeşnilendirmek işlemini, yağın uzun ömürlü olması amacı ile kullanmışlardır. Fakat lezzetlenen zeytinyağı, daha sonralarda makarna sosu, dip sos veya salata sosu gibi birçok gıda içerisinde kullanılmaya başlamıştır.

Çeşnili Zeytinyağı Nedir

Çeşnili zeytinyağının nedir, baharat açısından oldukça zengin olan Akdeniz kıyılarına dayanmaktadır. Akdeniz Bölgesinin, zeytinyağı ihracatında ilk sıraya oturması ile tüm dünya çeşnili zeytinyağı ile tanışmıştır.

Çeşnili Zeytinyağı Nedir Nasıl Yapılır?

Çeşnili zeytinyağı, lezzet ve hoş koku bakımından oldukça tercih edilen bir çeşit haline gelmiştir. Üreticiler, çeşnilendirmek işlemi için üç farklı yol kullanmaktadırlar. Çeşnilendirmek, zeytinyağına daha farklı lezzetlerin girmesi ile dünya çapında adını duyurmuş aşçı ve restoranların bir numaralı tercihidir.

Zeytinyağı, yapı bakımıyla soğurma gücü yüksek bir besindir. Bu yüzden içine katılan her şeyin tadını kendine çekebilir. Kendi tat ve dokusu oldukça zengin olan zeytinyağını çeşitlendirilirken, damak zevki olgusu devreye girmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucu, zeytinyağı çeşnilendirmek için uygun baharatlar, meyveler veya sebzeler tespit edilmiş ve deneysel yollar ile aromalar saptanmıştır. Çeşnilendirme işlemi için çok tercih edilen baharat kekiktir. Kekik yapı itibari ile sert ve keskin dokulu bir bitkidir. Zeytinyağı ile karıştırıldığında, yetiştiği dağlardan elde ettiği dokuları yağın dokusuna sentezler.

Çeşnili Zeytinyağı Nedir Çeşnili Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

Ayrıca çeşnilendirmek için kullanılan diğer baharat ve sebze-meyveler arasında nane, acı biber, limon çiçeği, pelin otu, sarımsak, biberiye, narenciye, çilek, lavanta, fesleğen gibi pek çok çeşit bulunmaktadır. Son yıllarda faydalı oldukça fazla olan kantaron da çeşnilendirme işleminde kullanılmaya başlanmıştır.

Çeşnili Zeytinyağı Nedir Çeşnilendirmek İşleminde Kullanılan Yollar Nelerdir?

Çeşnili zeytinyağı üretiminde kullanılan üç temel yol vardır. Bu yollar, uzmanlar tarafından uzun uğraşlar sonucu, en iyi aroma elde edilmek amacı ile keşfedilmiştir. Dış ticaretin oldukça tercih edilen bu ürünü, zeytin yağını etiketlendirilirken aynı zamanda da içine katılan çeşnilerin yararlı özelliklerini zeytin yağına katmaktadır.

Sağlık açısından zaten pek çok alanda faydalı olan zeytinyağının, vitamin ve mineral depoları daha da genişlemekte ve etki alanı çoğalmaktadır. Çeşnilendirme işlemlerinde kullanılan yöntemler; yağın stabilizesini, tat ve dokusunu bozmadan, ideal oranı vermek açısından oldukça önemlidir.

Kullanılan yollardan birincisi olan, ıslatma yöntemi ile çeşnilendirme, çok eski yıllarda kullanılan bir yöntemdir. Yerli üretici elde ettikleri yağın kullanım süresini artırmak adına çeşnilendirmeyi keşfetmiştir. Bu yöntemde, elde edilen zeytinyağı ılıklaştırılır ve daha sonra tercihen istenilen baharatlar veya sebze-meyveler içine eklenerek ağzı kapatılır. Serin ve kuru yerde aroma içine işleyene kadar bekletir. En klasik yöntemdir ve evde yapımı mümkündür.

Çeşnili Nedir

Çeşnili zeytinyağı üretiminde kullanılan ikinci yöntem ise, yoğurma işleminde çeşnilendirmedir. Fabrika, yoğurma makinesine alınan posaya ilave edilen çeşniler, posa ile belirli bir zaman yoğrulur. Tadı içine işledikten sonra, zeytinyağı sıkıma gönderilir ve üretilen zeytinyağı çeşnili olarak ortaya çıkar.

Kullanılan yöntemlerin üçüncüsü ise, yağın içine aroma yağları eklenmesi işlemidir. Elde edilen yağ piyasa sürülmeden önce, aroma esansları katılarak bir süre dinlendirilir ve çeşnili zeytinyağı elde edilir.

Çeşnili Zeytinyağı Nedir ve Evde Çeşnili Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

Çeşnili zeytinyağı, görsel ve duyusal anlamda herkesin ilgi odağı olmayı başarmıştır. Farklı tatlar ile harmanlanan zeytinyağının kullanım alanlarını artıran çeşnilendirmek yöntemi, piyasadan temin edilebilmektedir. Fakat damak zevki açısından aradığı tadı bulamayanlar için, evde çeşnili zeytinyağı yapımı oldukça kolaydır.

Öncelikle doğal ve kaliteli bir zeytinyağı edinilmelidir. Daha sonra kokusunu ve ya tadını sevdiğiniz taze baharatlar iyice yıkanmalı ve aromasını ortaya çıkarmak adına havan yardımıyla iyice ezilmelidir. Ezilen çeşniler ılıtılmış zeytinyağının içine dökülür ve cam kavanozun kapağı sıkıca örtülür.

Çeşnili Zeytinyağı

Dinlemesi ve baharatları içine çekmesi için güneş görmeyen, serin bir yerde muhafaza edilir. Çeşnilendirme işlemi yaparken isteğe bağlı olarak bir iki diş sarımsak kavanoza eklenebilir ancak dokusu oldukça keskin olan sarımsak birkaç gün sonra kavanozdan çıkarılmalıdır. Yaklaşık 3 hafta sonra, çeşnili zeytinyağı yenmeye hazır kıvama gelmektedir.

Kantaron İle Çeşnilendirilmiş Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Çeşnili zeytinyağı yapımında kullanılan bir diğer bitki kantarondur. Tıp dünyasında ilaç bitki olarak anılan kantaron, zeytinyağı ile karıştırıldığında oldukça faydalı bir besin karışımı elde edilmektedir.

Kantaron ile karıştırılmış zeytinyağının en bilinen faydası depresyonu azalmasıdır. Bunun yanı sıra, yaşlanmayı geciktirir, uçuk, yanık gibi yaralara iyi gelir. Ağrıyı azaltır ve erken doğum riskini ortadan kaldırır. Ayrıca bağırsak iltihaplanmasını tedavi eder ve nabız dengesini korur. Uzmanlar, zeytinyağı çeşnilendirmesinin mutlaka kantaron da konulmasından yanadırlar.

0 Paylaşımlar