Çekirdekten Zeytin Fidanı Yetiştirmek

Çekirdekten zeytin fidanı yetiştirmek belli aşamalar ve sabır gerektiren bir süreçtir. Zeytin ağacı dayanıklılığı ve uzun ömürlü olması ile bilinen bir ağaç türüdür. Yeryüzün ilk ağacı olması ile bilinmektedir.

Çekirdekten Zeytin Fidanı Yetiştirmek

Zeytin yetiştirebilmek için kullanılacak olan zeytin çekirdeğinin herhangi bir işlem görmemiş ham zeytinden olması oldukça önemli bir etkendir.

Çekirdekten Zeytin Fidanı Yetiştirmek ve Zeytin Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Çekirdekten zeytin fidanı yetiştirmek için gereken bazı aşamalar vardır. Zeytin çekirdeği dikildiği zaman yetişen ağaç yabanidir. Bu ağaca deli zeytin ağacı denmektedir. Yaprak ve yemiş bakımından diğer zeytinlerden farklıdır. Bu bakımdan yetiştirilen delicenin aşılanması gerekmektedir. Sofralık veya yağlık olarak Türkiye de oldukça fazla zeytin ağacı çeşidi bulunmaktadır. Bu sebeple elde etmek istediğini yemiş türüne göre aşılama yapmak oldukça önemlidir.

Çekirdekten Zeytin Fidanı

Çekirdekten zeytin fidanı yetiştirmek için uygun arazi ve iklim koşulları gerekmektedir. Fakat doğru adımlar uygulandığı takdirde evde yetiştirmek de mümkün olabilmektedir. Zeytin ağacı güçlü bir yapıya sahip olmasından ötürü uzun yıllar varlığını koruyabilmektedir. Zor hava koşulları gibi etkenlerden çok az etkilenmesine rağmen verdiği yemişler her iklim için uygun olmayabilir.

Tarihte bilinen ilk ve en eski ağaç olması sebebi ile yüzyıllardır yetiştiriciliği yapılmakta ve yemişi yenmektedir. Ülkemizde zeytin çeşidi en çok Ege Bölgesinde yetiştirilmektedir. Pek çok zeytin çeşidi, Ege Bölgesi iklim koşullarına ayak uydurabilmektedir.

Çekirdekten Zeytin Fidanı Yetiştirmek İçin Uygun Olan Toprak Tipleri Nelerdir?

Çekirdekten zeytin fidanı yetiştirmek için önemli olan hususlardan birisi toprak tipidir. Zeytin ağacı yetiştirilecek olan toprak kış aylarında donmamalıdır. Bu durum zeytin yemişinin verimsiz olmasına sebep olur. Dikim yapılacak olan toprak mutlaka çapalanmalı ve havalandırılmalıdır. Ayrıca topraktan bir miktar örnek alınarak laboratuvar ortamında incelenmeli ve zararlı maddeler barındıran toprağa ekim işlemi yapılmamalıdır.

Çekirdekten Zeytin Fidanı Yetiştirmek İçin Uygun Olan Toprak Tipleri Nelerdir?

Zeytin ağacı dayanıklıdır ve bu yüzden her toprak türüne uyum sağlayabilmektedir. Ancak verimli yemişler elde etmek adına toprağın mineral ve kalsiyum bakımından zengin olması gerekmektedir. Zeytin çekirdeği ekildikten sonra düzenli olarak sulama işlemi yapılması gerekmektedir.

Zeytin için ideal su miktarı çok fazla olmadığından dolayı damlama sistemi zeytin için en uygun sulama yöntemidir. Zeytin ağacı, doğal gübreler ile desteklenmelidir. Kimyasal olan gübreler, zeytin ağacının yemişini olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Çekirdekten Zeytin Ağacı Yetiştirmek İçin Uygun Olan İklim Koşulları Nelerdir?

Çekirdekten zeytin fidanı yetiştirmek için tüm iklim koşulları mümkün olmakla birlikte en ideal iklim koşulu ılıman iklimdir. Zeytin ağacı, çok kurak veya çok soğuklarda bile varlığını sürdürmeyi başarmaktadır fakat yemişten alınan verim olumsuz hava koşullarında düşmektedir. Bu sebepten dolayı, ekilen çekirdekten sağlıklı fidan elde etmek ılıman iklim koşullarında daha kolay olmaktadır.

Havalandırılan toprağın mineral seviyesi çekirdek için uygun olmalıdır. Toprağa yerleştirilen çekirdeğin kırılarak içerden köklenmesi amacı ile sulama işlemi ihmal edilmeden yapılmalıdır. Toprağa dikilen çekirdekten çıkan fidanın yemişi yenilir fakat yabanidir.

Çekirdekten Zeytin

Bu sebeple yağlık veya sofralık olarak ayrılmaz. Delice olarak adlandırılan bu fidana, üretmek istenilen zeytin tipinden aşılamak gerekmektedir. Bu durum göz önüne alındığında, aşılanan zeytin ağacının hangi iklim koşullarında maksimum verim sağladığına göre ekim işlemi yapılmalıdır.

Zeytin çekirdeğinin ham olarak toprağa ekilmesi gerekmektedir. İşlenmiş zeytinlerin çekirdeklerinden hiçbir şekilde fidan elde etmek mümkün olmaz. Çekirdekte bulunan yağ asitleri, mineral ve kalsiyumlar toprakla birleşerek fidan oluşumunu sağlar. Fakat salamura edilmiş veya işlenmiş zeytin çekirdekleri bu besin değerlerine sahip olmadığından herhangi bir fidan yetişmesine olanak sağlamaz.

Evde Çekirdekten Zeytin Fidanı Yetiştirmek

Çekirdekten zeytin fidanı yetiştirmek için gerekli koşullar ev ortamında elde edildiği takdirde evde yetişmesi mümkün olmaktadır. İdeal sıcaklık oranı ve verimli toprak elde edildiği takdirde balkonda bile yetişebilmektedir.

Çekirdekten zeytin fidesi elde etmek sabır ve emek gerektiren bir işlem olmasına rağmen oldukça kolaydır. Toprağa ekilecek olan çekirdeğin ham yemişin çekirdeği olması gerekir. Organik gübreler ile destekleyerek ve düzenli bir şekilde sulama işlemi yaparak evde zeytin ağacına sahip olmak mümkündür.

Bu ağaçtan elde edilen yabani yemiş yenebilir veya kişi tercihine göre seçtiği zeytin yemişi çeşitlerinden birini fideye aşılayabilir. Evde yetiştirdiğiniz zeytin ağacından yıllık minimum 5 kilo zeytin elde edebilirsiniz.

4 Paylaşımlar