Bebek Bakımında Zeytinyağı

Bebek Bakımında Zeytinyağı konusun da hepimizin bildiği gibi zeytinyağının vücut için sayılamayacak kadar çok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle tamamen doğal bir ürün olan zeytinyağı, birçok alanda kullanılmaktadır. Zeytinyağının kullanım alanlarının biri de bebeklerdir.

Bebek bakımında zeytinyağı kullanımının önemi oldukça büyüktür. Bebeklerin ciltleri yetişkinlere oranla oldukça hassastır. Özellikle bebeklerde kimyasal madde kullanımı sağlık açısından olumsuzluklara neden olabileceği gibi; ciltte hassasiyet, tahriş ve kızarıklık gibi durumlara da neden olabilmektedir.

bebeklerde zeytinyağının muhteşem etkisi ve Bebek Bakımında Zeytinyağı

Bu nedenle ebeveynler bebekle ilgili bazı konularda daha çok doğal ürün kullanımına yönelirler. Tam olarak bu noktada zeytinyağı bebeklerin birçok sorununa çözüm olabilecek, zararsız ve oldukça faydalı bir içeriğe sahiptir. Yazımızda zeytinyağının bebek bakımında kullanıldığı alanlardan bahsedeceğiz.

Kolik Bebeklerde Zeytinyağı Kullanımının Faydaları

Bebek bakımında zeytinyağı kullanım alanlarından ilki, kolik bebeklerdir. Kolik bebekler, her gün belli saatlerde, belli süre boyunca gaz sancısı çeken bebeklere verilen isimdir. Kolik bebeklerde bulunan yoğun gaz sebebiyle, bebek sürekli ağlayan ve huzursuz bir pozisyondadır. Bazı zamanlar ilaçlar ya da bitkisel çözümler çare olamayabilir. Bu durumda zeytinyağı en iyi çözümü size sunacaktır.

Bebek Bakımında Zeytinyağı ve Bebeklere Uygulanışı

Zeytinyağını hafif ısıtarak, teni yakmayacak bir ısıya gelmesini sağlayın. Elinize aldığınız bir miktar zeytinyağını, bebeğin karın bölgesine nazikçe ve dairesel hareketlerle uygulayın. Yaklaşık olarak 3-5 dakika kadar masaja devam edin.

Bebeği mevsim şartlarına göre giydirerek, karnının sıcak kalmasını sağlayan. Birkaç dakika sonra bebek gazını kolayca çıkartacak ve fazlası ile rahatlayacaktır. Bunu çocuğun gaz sancısı başlamadan yarım saat öncesi uygulamak, bebeğin rahatlamasında büyük oranda yardımcı olacaktır.

bebeklere zeytinyağını hafif ısıtarak sürülmesi gerekir

Kabız Bebeklerde Zeytinyağı Kullanımının Faydaları

Kabız bebeklerde ebeveynler çözüm bulmakta bir hayli zorlanırlar. Bebekler sorunlarını anlatamayacak kadar küçük olmaları nedeniyle, yaşadıkları sorunlarda huzursuzluk ve ağlama ile kendilerini gösterirler.

Bebek bakımında zeytinyağı kullanılarak kabızlık sorunu çözümlenebilmektedir. Bebekler kabız olduğunda, tuvaletlerini yapmakta zorlandıkları için aşırı huysuz olurlar. Ikınma nöbetleri ile kendini gösteren bu durum, zaman geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal alır.

Zeytinyağının Bebeğe Uygulanışı

Öncelikle zeytinyağını hafif ısıtarak soğumasını bekleyin. Sonrasında kulak çubuğunu zeytinyağına batırın ve bebeğin anüs kısmının içerisine doğru nazikçe değdirin. Bu işlem sonrasında dışkı zeytinyağı ile yumuşayacak ve bebeğiniz birkaç saat içerisinde rahatlayacaktır.

Ancak bu işlemi sürekli olarak yapmak zaman içerisinde, bebeklerde alışkanlığa neden olabileceği için sürekli uygulanması önerilmemektedir. Ayrıca bebeğin anne sütü alması durumunda ortalama 7 güne kadar kaka yapmaması normaldir. Bu nedenle bu durumlar göz önünde bulundurularak bu işlem uygulanmalıdır.

Bebek Bakımında Zeytinyağı ve bebeklerin duşları

 Ayrıca doktor önerisiyle kabızlık çeken bebek bakımında zeytinyağı içirilerek de kullanılabilmektedir. Zeytinyağı çay kaşığının ucu ile verilerek, kabızlık sorunu giderilmektedir. Direkt olarak vermek istemeyen ebeveynler biberonun içerisine de damlatabilirler. Ancak miktarın belirtilenden fazla olmaması büyük önem taşımaktadır.

Pişikte Zeytinyağı Kullanımının Faydaları

Bebek bakımında zeytinyağı kullanım alanlarından bir diğeri ise, pişiktir. Pişik bebekleri huzursuz eden, cildin bazı bölgelerinde oluşarak ağrı ve hassasiyet yaratan tahriş ve kızarıklıktır. Pişik genellikle bebeğin bacak arası ve popo bölgesinde gözlenmektedir.

Bebeğin bezinin uzun süre ıslak kalması, bebeğin altını sık kirletiyor olması, bebeklerde antibiyotik kullanımı, bebek bezi ya da ıslak mendilin alerji yapması gibi durumlarda pişik ortaya çıkabilir.

Bunun yanı sıra terleme sonucu ıslak kalma nedeniyle bebeklerin koltuk altı, boyun ve eklem bölgelerinde de nadiren pişik gelişebilmektedir. Bebeğin bakımında üst düzey hassasiyeti gösteren anne ve babalar ilk olarak doğal ürün arayışına girerler. Bu noktada zeytinyağı kullanımı pişiği büyük ölçüde geçirir.

Zeytinyağının Bebeğe Nasıl Uygulanır

Bebek bakımında zeytinyağı kullanılarak, pişik oluşumu engellenebileceği gibi, oluşan pişikte büyük ölçüde giderilecektir. Zeytinyağının hücre yenileme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle pişik olan bölgelerle hücre yenilenme ve onarımı hızlandırarak, pişiğin geçirilmesini destekler.

Zeytinyağını hafif ısıtarak, pişiğin olduğu bölgelere özenli bir şekilde yağı yedirin. Pişik geçene kadar her gün özellikle kaka sonrası zeytinyağı kullanımını unutmayın. Kısa sürede pişiğin iyileştiğini görebilirsiniz.

bebeklerin parmaklarına zeytinyağı bakımı

Döküntülerde Zeytinyağı Kullanımının Faydaları

Yenidoğan bebeklerin cildi oldukça hassas ve yumuşaktır. Bu hassaslığı nedeniyle fazla öpülme, mıncıklanma gibi durumlarda tahriş ve kızarıklık görülebilir. Bunun yanı sıra güneşe maruz kalmak da bebek cildinde döküntülere neden olabilir. Bu durumda ebeveynler kimyasal içerikli krem kullanımına tereddütle yaklaşmaktadır. Bebek bakımında zeytinyağı kullanılarak, döküntülerin tedavi edilmesi mümkün olabilir.

Zeytinyağının Bebeğe Uygulanışı: Zeytinyağını hafif ısıtarak soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra kulak çubuğu ya da parmak ucunu kullanarak nazikçe bebeğin cildine uygulamalısınız. Zeytinyağı içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller, hücre yenilenmesi ve onarımı hızlandırarak döküntülerin giderilmesini destekler. Zeytinyağını bebek döküntüleri oluştuğunda az miktarda kullanmanız büyük önem taşır.

Ek Gıda Sürecinde Bebeklerde Zeytinyağı Kullanımının Faydaları

Bebeklerin ilk 6 ay süresince temel besini anne sütüdür  .6.ay sonrasında bebekler doktor tavsiyesi ile aşamalı olarak ek gıdaya geçiş yaparlar. Geçiş süresince bebeğin midesi yeterli erişkinliğe ulaşana dek dönem dönem kabızlık sorunu gözlenebilmektedir. Bebekler ve ebeveynler için oldukça zor olan bu süreç bebek bakımında zeytinyağı kullanımı ile giderilebilmektedir.

Zeytinyağı kullanımı sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırarak kabızlık oluşumunu engeller. Zeytinyağı içeriğinde bulunan doymamış yağ asitleri bebeğin damar sağlığını korur. Aynı şekilde antioksidan olması sebebiyle bebeklerin bağışıklığını güçlendirmede büyük fayda sağlar.

Bunun yanı sıra ek gıda sürecinde A,D,E,K vitaminleri erimesini kolaylaştırarak faydalarının açığa çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle ek gıda sürecinde zeytinyağının kullanımı büyük önem taşıyacaktır.

zeytinyağı a,d,e,k vitaminlerinin erişimini daha çok hızlandırır

Zeytinyağının Yemeklerde Kullanımı: Bebeklerde ek gıdaya ilk başlandığında, sebze ve meyveler püre haline getirilerek bebeğe verilir. Haşlanma sonrasında püre haline getirilirken, besin içeriğine zeytinyağı ilave etmek bebeğin sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır.

0 Paylaşımlar
Etiketler